ZPÍVÁNÍ

Když se narodíte na Slovácku, písničkám a lidové muzice uniknete jen stěží.

Když se narodíte muzikantovi, zpěvákovi s hlasem jako zvon a vervním projevem, který více než čtyři dekády stál jako primáš a umělecký vedoucí v čele souboru Olšava, když navíc sama pociťujete okouzlení nad dávnými písněmi, jejich živelností, jímavostí a půvabem, netušenými zvraty melodií, oslnivou lyrikou či ohromující přímočarostí textů, pak s muzikou za zády a pusou otevřenou ke zpěvu vyrůstáte zcela samozřejmě.

A teprve když vás život zavane do Prahy, pochopíte, jak moc pro vás tato kapitola znamenala. Teprve tehdy vám dojde, že máte nitro naplněné písničkami a že ve vás zůstávají, byť si je broukáte jen na procházce, není-li v dohledu živá duše, nebo u vaření, ačkoli se potomci trošku uchichtávají, případně protáčejí oči v sloup. (Oni si je ovšem podvědomě notují též!)

Postupně zjistíte, že v takto neutěšeném stavu nehodláte setrvat. Že s těmi melodiemi, které jste poznali a zpívali nejen v Olšavě, ale i s BROLNem, Ondrášem, OĽUNem, Teagrassem nebo Hradišťanem, potřebujete žít aktivně.

A tak se zrodila dvě CDčka (Písně milostné a láskyplné, Hrajte ně, husličky), za nimiž jsem stála jako dramaturg a producent (nikdy mě nepřestala těšit) - a tak se DOUFÁM zrodí ještě další nahrávky, na nichž se potkáme s mojí zpěvnou sestrou Taťánou a báječnými muzikanty, kteří mají pro lidovou písničku slabost i pochopení. Pracujeme na tom!

Jitka Novotná
2021
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!